Main Menu

Na konci září pořádala naše studentská firma exkurzi do Lidic. Akce byla určena pro obor cestovní ruch, ale zájem měly i studentky z HT1 a GS1. Nakonec se nás na Veleslavíně u autobusu sešlo 14. V 10 hodin jsme měli v lidickém památníku objednanou prohlídku muzea a také jsme zhlédli film o vyhlazení této středočeské vesnice.Prohlédli jsme si i dobové fotografie Lidic a jejich obyvatel. Poslední částí naší exkurze byla hodinová procházka s místní průvodkyní po pietním místě - bývalé vesnici Lidice. Viděli jsme zbytky Horákova statku, ruiny kostela i bývalé školy. Zastavili jsme se i u masového hrobu, kam Němci doslova naházeli těla postřílených lidických mužů. Průvodkyně velice zajímavě vyprávěla o životě v Lidicích před 10. červnem 1942 a pak i o lidické tragédii.

Naše prohlídka končila u Pomníku dětským obětem války - sousoší zavražděných lidických dětí, které vytvořili akademická sochařka M. Uchytilová a J. V. Hampl. Zde jsme se vyfotili, položili kytičku rudých růží a věnovali lidickým obětem minutu ticha.

V době naší exkurze se v Růžovém sadu konalo také slavnostní sázení růží, kterého se účastnili pamětníci i významní představitelé českého státu. Mohli jsme tedy vyslechnout i hrůzostrašné vzpomínky na období 2. světové války přímo od účastníků tragédie. Exkurze byla pro nás velkým, i když velmi smutným zážitkem.

Myslíme si, že se na Lidice nesmí nikdy zapomenout!
Za CR4A A. Beranová a H. Pukáčová s přispěním E. Novákové