Main Menu

Naše stáž v Norsku trvala krásné tři lednové týdny. Byly jsme ubytovány v menším městečku Hamar, ve kterém se v roce 1994 konaly zimní olympijské hry. Do práce jsme to měly cca třicet minut chůzí. Hned první den jsme byly pozvány na večeři do útulné restaurace La Perla, kde jsme měly možnost se seznámit s místními studenty.


Druhý den jsme měly ještě volno, tak jsme se rozhodly navštívit místní státní školu, která se nacházela zhruba hodinu pěšky od našeho ubytování. Studenti nás ve škole přijali s otevřenou náručí a ukázali nám, jak to ve škole chodí. Po zajímavé prohlídce jsme se vydaly na slunečnou odpolední procházku, kde nám studenti ukázali největší zajímavosti. Dominantou bylo největší sladkovodní jezero Mjösa a také kostel Domkirkeodden, který je zasklený kvůli zachování původního stavu.

S novým týdnem nás čekal i nástup do práce. Měly jsme možnost vybrat si mezi dvěma pracovišti. Dvě z nás pracovaly v restauraci Café Valuta, která se nachází v kulturním domě a další dvě v restauraci v obchodním centru CC. Jedna byla v kuchyni a druhá pracovala jako servírka.

Na našich pracovištích jsme obsluhovaly v klasickém dresscodu. Naši kolegové nás mezi sebe přijali jako další členy týmu a vše nám názorně ukazovali a řádně vysvětlovali.  Jak v kuchyni, tak na place se nám velice líbilo. Začátečnický strach z nás ihned opadl a chodily jsme tam každý den rády, až nám na konci bylo smutno, že něco tak krásného už končí. Naučily jsme se spoustu věcí, například jak připravit tradiční kyllingsalat nebo sjokolade suffle med chilli.

Vždy jsme pracovaly 5 dní a 2 dny měly volno. Ve volných chvílích jsme poznávaly Hamar a dokonce se vydaly i do Osla. Náš celodenní výlet do hlavního města začal cestou vlakem, která nám rychle utekla. Na nádraží jsme si daly rozchod a vydaly se každá svou cestou. Největšími zajímavostmi byly Královský palác Slottet a Vigeland Sculpture Park - největší sochařský park na světě tvořený jedním umělcem. Navštívily jsme také známou restauraci Olivia Hegdehaugsveien. Náš den jsme zakončily u Opery, která byla krásně nasvícená.

Jsme moc rády, že jsme měly možnost nabrat nové zkušenosti v zahraničí. Lidé v Norsku byli přátelští, náš kolektiv byl bezvadný a hodně jsme se naučily. Přivezly jsme si mnoho dovedností a zážitků.

Do našeho života si kromě zkušeností a poznání odneseme i Europass.
Natálie, Karolína, Monika a Polina