Main Menu

Dne 12. května 2022 se studenti cestovního ruchu vypravili do kina Světozor, kde shlédli dokument o Madagaskaru. Tuto přednášku prezentoval pan Adam Lelek z projektu Planeta Země 3000. Tento projekt vznikl před 17 lety a jeho účelem je vzdělávat studenty ze všech koutů republiky.

Díky filmu a fotografiím jsme se seznámili s rozmanitostí tamní přírody, ve které se nachází spousta živočichů, jež se nikde jinde nevyskytují, např. lemur kata.

Madagaskar má ale i své stinné stránky. Obyvatelé trpí velkou chudobou. Často nemají finanční prostředky na jídlo nebo školné pro své děti. Proto děti pracují již od útlého věku a snaží se pomoci svým rodičům. Je zde i vysoká dětská úmrtnost, většina dětí se nedožije dospělosti…

Pan Lelek nás také zasvětil do tradičního madagaskarského obřadu Famadihana. Během tohoto obřadu rodina exhumuje tělo zemřelého, očistí ho, převlékne ho do nových šatů a poté ho provede celou vesnicí, aby nebožtík viděl, co se ve vesnici změnilo. Obřad trvá několik hodin a je velmi nákladný. Když se Famadihana blíží ke konci, tělo nebožtíka se opět uloží do rodinné hrobky k odpočinku.

Velké díky patří panu učiteli Vackovi, který nám takto zpestřil výuku a my se dozvěděli spoustu nových věcí.

Bára Kozová, CR3A